• LASTEJUTLUSED       |    SISUKORD

Sissejuhatus

Print Friendly, PDF & Email

Siin on kakskümmend viis lugu, mis sobivad jumalateenistusele, lasteüritustele, lastetundi või ka mujale, kus on lapsed. Need lood on sündinud praktilisest vajadusest. Üha enam kasutatakse jumalateenistustel lasteosa, eriti vabakiriklikus traditsioonis. Jumalateenistus on tavaliselt täiskasvanutele ja laps tunneb end sageli kõrvalejäetuna. See on võimalus pöörata tähelepanu ja väärtustada ning aktiviseerida ka lapse osalemist.

Lood on lühikesed ja nende jutustamiseks / rääkimiseks kulub kõige rohkem 10 minutit. Laste tähelepanu on piiratud. Hea on kui lapsed on aktiivselt kaasatud loo kulgemisse ehk alustada võiks juba dialoogi loovate küsimustega, mis aitavad kaasa loo või jutustuse mõistmisel.

Lastele tuleb luua mugav keskkond, mis aitab neil mõnusalt sinu looga kaasa mõelda ilma ebamugava pingeta.

Küsimused on abiks lastega silla loomiseks. Valida tuleks need küsimused, mis sinu kuulajatele on kõige sobivamad või aktuaalsemad. Loomulikult võib küsimusi muuta. Vältida tuleks lapsele ebamugavaid küsimusi, millele ta ei taha teiste ees vastata. Lähtu reeglist: ära küsi neid küsimusi, millele sa ise ei taha vastata teiste ees. Alati tuleb jääda delikaatseks. Lapsed tavaliselt ei hakka rääkima kirikus, kui pahad nad on või kui valesti nad eile või täna hommikul käitusid. Ära sunni neid seda tegema. Kui laps on vastanud nö “naljaka” vastuse, mis teistele nalja teeb, siis peab jutustaja ehk sina aitama lapse sellest ebamugavast olukorrast välja. Vastasel juhul ei julge see laps ja ka teised edaspidi enam küsimustele vastata või arvamust avaldada. Siin tuleb läheneda loovalt, aga turvaliselt lapse jaoks.

Lood on kokku kogunud ja kohandanud Pille Havakats.

Comments are closed.