• LASTEJUTLUSED       |    SISUKORD

25. Reesi praktiseerib kristlust

Print Friendly, PDF & Email

Eks ole: kui sa head teed, siis on su pilk tõstetud üles? Aga kui sa head ei tee, siis luurab patt ukse ees ja himustab sind. 1Moosese 4:7a.

Reesi lugu
See juhtus paar päeva enne jõule. Reesi oli väga püüdlik, kuna lootis jõuluvana käest paremat kingitust saada. Nii läkski ta prügikotti välja viima, kuigi oli juba pime. Kuid mõne hetke pärast oli ta toas tagasi näol hirmunud pilk ja pisarad silmis. „Ema, isa!“ hüüdis ta kogu jõust,“ Pügikastis on koll. Ta mõmiseb hirmuäratavalt!“ Isa vaatas üle prilliserva oma hirmunud tütart ja tõusis, et teda lohutada. „Ära muretse, ma lähen viin ise selle prügikoti välja ja vaatan selle kolli ka üle.“
Isa jäi üsna pikaks ajaks õue ja ema ning Reesi juba muretsesid natuke. Siis tuli isa jooksuga tuppa, telefoni järele üteldes, et ta peab kiirabi kutsuma ja kutsus ema ka appi.
Kui isa ja ema lõpuks tuppa tulid külvas Reesi nad küsimustega üle: „ Kas sa isa tõesti võitlesid selle kolliga? Kas sa said vigastada? Kas koll on nüüd surnud?“
„See polnudki koll, “ ütles isa,“ see oli hoopis Juhan. Minu pinginaabri vanem vend. Ta elas meie külas paar maja meist edasi. Pärast seda, kui mu pinginaaber auto alla jäi sai tema vanemast vennast alkohoolik. Ta kaotas töö ja lõpuks ajas õde ta kodust minema. Nii tuligi Juhan linna ja õiget elukohta tal vist polnudki. Käsi oli tal ka katki ja kiirabi viis ta haiglasse.“
„ Eks ta otsis meie prügikastist endale midagi süüa. See on küll hirmus, kui inimesel kodu ei ole. Ja alkohol ei aita ühegi mure vastu. Ainult hullemaks teeb.“ütles ema.
See õhtu ja need jutud jäid Reesile pikaks ajaks meelde.
Kui veebruaripäike juba soojemalt paistma hakkas märkas Reesi, et emal ja isal on mingi saladus. Nad arutasid midagi omavahel ja olid silmnähtavalt elevil.
Ühel õhtupoolikul ütles ema: „Juhan saab homme haiglast välja ja meie isaga otsustasime teda aidata. Me rääkisime vanaemaga, et Juhan võiks elada vanaema juures, sauna tagatoas. Siis on tal nagu omaette elamine ja seda saab soojaks kütta, kui ilmad veel külmad on. Ma jätsin kevadsaapad ostmata ja ostsin selle asemel Juhanile uued riided.“
„Juhan oli vanasti tubli töömees. Ma mõtlesingi, kes aitab need puud ära lõhkuda ja maja vajab ka värvimist. Ehk on Juhanist abi. Ma käisin teda haiglas mitu korda vaatamas ja ta oli täitsa nõus, et oma elu muuta. Kui ta õde näeb, et Juhan ei joo enam, ehk võtab ta siis koju tagasi. Vanaema lubas suhtekorraldajaks hakata.“, ütles isa.
Reesi kurku tõusid pisarad. „Aga miks ta minu suvetoas peab elama? Sauna tagatoas on ju minu asjad ja mängud?“ „Sinu asjad tõstame verandale, seal on samuti tore olla. Mõnikord peame loobuma oma asjadest, et teisi aidata. Mina näiteks loobusin uutest saabastest.“, ütles ema.
„Ja mina maksin kinni osa Juhani haiglaarveid, tal polnud ju haigekassa kindlustust. See ongi praktiline kristlus, et loobume enda soovidest ja anname teistele kes seda rohkem vajavad. Minu uus jalgratas jääb sellel aastal ostmata, kindel see.“oli isa mõtlik.
Reesi ei leppinud nende seletustega. Ta jooksis oma tuppa ja nuttis tükk aega. Ta mõtles, et see on väga ebaõiglane: emal oli saapaid mitu paari ja isale just meeldis oma ratast parandada. Nemad ei loobunud ju millestki. Aga suvetuba! Reesi ei kujutanud ette, kuidas ta ilma suvetoata üldse hakkama saaks.
Viimases hädas helistas ta vanaemale ja kurtis talle oma muret. Vanaema oli üllatunud, et Reesi oma suvetuba nii tähtsaks peab. „ Sa ei julgenud seal ju ühtki ööd üksinda magada ja verandale õmblesin just uued kassipoegadega kardinad, nii et seal on sul väga ilus. Peale selle, Piiblis on niisugune salm: (1Ms 4:7a) Eks ole: kui sa head teed, siis on su pilk tõstetud üles? Aga kui sa head ei tee, siis luurab patt ukse ees ja himustab sind. Kui sa heateost loobud on kadedus ja ahnus sul kohe kallal. Sa ju võiksid teha head?“
„Kas ma ei saa midagi teha, et oma suvetuba tagasi saada?“, nuuksus Reesi. „Palveta Juhani eest, et ta õega ära lepiks ja saaks oma koju elama minna“, julgustas vanaema. Veel enne magamajäämist mõtles Reesi, et miks see praktiline kristlus peab nii raske olema.
Järgmisel päeval sai Juhan haiglast välja ja isa kutsus ta külla, et hommikul koos vanaema juurde sõita. Õhtusöögilauas pidas isa natuke pikema söögipalve kui tavaliselt. Juhan kuulas vaikides ja ütles siis: „Ah teie pere usub siis ikka veel Jumalat.“ „ Jumal aitab mure vastu paremini kui alkohol!“ vastas Reesi uhkelt. „Sa oled üks ninatark tüdruk“, ütles Juhan kareda häälega. Aga ta nägu ei olnud üldse kuri, silmanurgas olid hoopis naerukurrud.

Palvemõte:
Tänage oma kodu ja asjade eest, aga tarkust ja julgust loobuda oma asjadest ja aidata neid, kellel neid rohkem vaja läheb.

Comments are closed.